Poznaj składniki naszych perfum. Część X

Piwonia to roślina, która może żyć nawet 100 lat. Geranium ma intensywny, ziołowo-cytrusowy aromat, chętnie wykorzystywany przez perfumiarzy w męskich zapachach. A mech dębowy to nieodzowny składnik perfum szyprowych i fougère.

Piwonia

Ten piękny kwiat nazywany też peonią to częsty składnik kwiatowych perfum. Jej zapach można określić jako pudrowy, lekko różany, subtelny i odrobinę korzenny. Olejek z piwonii pozyskuje się za pomocą destylacji z parą wodną. Piwonia wchodzi w skład akordu „Bukiet kwiatów” (akord to połączenie kilku nut zapachowych, które tworzą konkretne wrażenie zapachowe) kojarzącego się z lekkością, świeżością, wiosną i młodością. Piwonię często możemy zobaczyć w ogrodach, to bardzo popularny i niezwykle lubiany kwiat w Chinach. To właśnie tam oraz w Japonii uprawia się jej najwięcej.

Geranium

To roślina pochodząca z Afryki, spokrewniona z ozdobną pelargonią. Jego zapach można określić jako intensywny, ziemisty, ziołowo-cytrusowy, przypominający aromat wody różanej. Wykorzystywany jest nie tylko w perfumiarstwie i kosmetyce, ale także w medycynie. Ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i ściągające. Olejek wytwarza się ze sprasowanych łodyg, liści i kwiatów. Wykorzystuje się go przede wszystkim w perfumach męskich.

Mech dębowy

To gatunek porostu, rosnący głównie na pniach dębów. Występuje przede wszystkim w Hiszpanii, Portugalii, we Francji oraz na Półwyspie Bałkańskim. Jego zbiory przypadają na zimę i początek wiosny. Do perfum wnosi drzewną nutę. Jego zapach jest głęboki, ziemisty, odrobinę zielony, a nawet skórzany. Bardzo dobrze utrwala zapach perfum. Często występuje w zapachach szyprowych, fougère oraz orientalnych.