Poznaj składniki naszych perfum. Część XII (PL)

Cynamon to niezwykła przyprawa od tysiącleci ceniona za swoje właściwości. Z kolei mahoń to wyjątkowe i szlachetne drewno, z którego pozyskuje się również niepowtarzalny olejek zapachowy.

Cynamon

To jedna z najstarszych przypraw świata. Od starożytności uznawany był za silny afrodyzjak. Starożytni często używali go w postaci pachnideł oraz w kadzidłach podczas obrzędów religijnych. 

Olejek, którego używa się w kompozycjach perfumeryjnych, pozyskuje się z kory oraz gałęzi drzewa zwanego cynamonowcem, w procesie destylacji z parą wodną. Uważa się, że najlepsze odmiany tych drzew rosną na Sri Lance oraz w Chinach.

W perfumach cynamon to korzenna nuta, która wnosi do zapachu głębię i ciepło. Ma słodki, ostry i mocny aromat, który działa relaksująco i pobudza krążenie krwi. Najczęściej łączy się go z nutami skóry, nutami drzewnymi, ziołowymi oraz innymi aromatycznymi przyprawami np. z gałką muszkatołową czy kardamonem. Perfum z cynamonem warto używać zwłaszcza jesienią i zimą.  

Mahoń

Mahoń to cenne i ekskluzywne drewno. Pochodzi przede wszystkim z Ameryki Środkowej oraz z Afryki i Madagaskaru. Ceni się go między innymi za jego wytrzymałość oraz odporność na wilgoć, grzyby i pleśń. Mahoń wykorzystywany jest nie tylko do produkcji luksusowych mebli, instrumentów muzycznych czy drewnianych ozdób, ale także w kosmetyce i perfumerii. Olejek mahoniowy pozyskuje się poprzez destylację drewna z parą wodną. Jego aromat jest określany jako głęboki, drzewny, orientalny i balsamiczny.